Osvoboditev Francije

Osvoboditev Francije

General De Gaulle med svojim govorom iz balkona v palači v Cherbourgu, 20. avgusta 1944.
Datum6. junij 1944 — 8. maj 1945
Prizorišče
Izid Odločilna zmaga zaveznikov, Francija osvobojena od nemške okupacije.
Udeleženci
Svobodna Francija
Združene države Amerike Združene države Amerike
Združeno kraljestvo
Kanada Kanada
Poljska Poljska
Tretji rajh Tretji rajh
Italijanska socialna republika
Vichyjska Francija (do 20. avgusta 1944)

Osvoboditev Francije je bila bitka, v kateri so zavezniki med junijem in septembrom 1944 osvobodili Francijo od nemške okupacije. S tem je Francija postala prva evropska država, ki je bila osvobojena od nemške okupacije.      

Nacistična Nemčija je Francijo napadla maja 1940. Njihova napredujoča in neustavljiva vojska je premagala francosko vojsko in povzročila zlom v francoski vladi; kot posledica tega je julija tega leta Tretja francoska republika razpadla, ustanovljena pa je bila Vichyjska Francija na čelu z maršalom Philippom Pétainom. Pétain je podpisal premirje z Nemčijo, severni in zahodni del Francije pa je nato zasedla Nemčija. Na južnem delu, imenovan prosta cona, je bila ustanovljena Vichyjska Francija, s sedežem vlade v zdraviliškem mesu Vichy. Čeprav nominalno neodvisna, je Vichyjska Francija uveljavila kolaboracionistični režim in je postala država, ki je z Nemčijo sodelovala pri deportaciji Judov.  

Tik preden se je Francija 22. junija 1940 predala, je francoski general Charles de Gaulle pobegnil v London, od koder je sporočil svojim državljanom, da naj se uprejo nemškemu okupatorju. Velika Britanija je priznala De Gaulla kot predsednika vlade Svobodne Francije v izgnanstvu s sedežem v Londonu. Prizadevanja, da osvobodi Francijo, so se začela jeseni 1940 v kolonialnem francoskem imperiju v Afriki, ki je bil takrat že v rokah Vichyjskega režima. De Gaulle je prepričal francosko kolonijo Čad, da naj podpre Francijo, in leta 1943 je večina drugih francoskih kolonij Severni Afriki sledila temu. De Gaulle je napovedal oblikovanje obrambnega sveta v mestu Brazzaville, ki je postal glavno mesto Svobodne Francije. Leta 1942 so anglo-ameriška sile prispele na ozemlje francoskih kolonij v Severni Afriki, s čimer so zavezniki končali prevlado nad Sredozemskim morjem, iz katerega so nato napadli Italijo.

Zavezniški vojaški napadi v severno zahodni Evropi so se začeli poleti 1944 z izkrcanjem zaveznikov v Normandiji. Zahvaljujoč operaciji je na francosko obalo pristalo več kot dva milijona vojakov Svobodne Francije. Operacija Dragoon avgusta je prinesla drugo zmago. Potem, ko je bilo vsako mesto v Franciji po vrsti osvobojeno, je bil 25. avgusta 1944 osvobojen Pariz. Konec avgusta so Pétain in njegovi člani Vichyjske vlade zaradi zavezniške grožnje pobegnili v Nemčijo. Do konca tega meseca je bila Francija osvobojena. Nekaj ostankov nemškega odpora je ostalo v državi pod nadzorom glavnih pristanišč Atlantika do konca vojne 8. maja 1945.

Po osvoboditvi države so bila ustanovljena posebna sodišča, kjer so sodili več pripadnikom Nemcev ali drugim, osumljenim sodelovanja z Nemci, drugi pa so bili spoznani za krive zaradi raznih usmrtitev in množične deportacije Judov. Nekateri so bili obsojeni na smrtno kazen. Organizirane so bile tudi prve volitve, na katerih so lahko volile tudi ženske. S tem so volivci potrdili novo ustavo, ki je 27. oktobra 1946 ustanovila četrto francosko republiko.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search